Oficyna Wydawnicza Wilk&Król, Warszawa 2014, ss. 302.
Cztery kobiety. Różni je wszystko: wiek, status społeczny, osobowość. Łączy jedno – życiowa rola, grana z pasją i poświęceniem. Znane jako żony wybitnych pisarzy, są kimś więcej – indywidualistkami, które obracają wyrzeczenia w sukces, a w sztuce i miłości odnajdują sens życia. Dzięki Zofii Tołstoj powstaje «Wojna i pokój». Jako agentka i osobista sekretarz wybitnego męża ośmiokrotnie przepisuje powieść. Anna Iwaszkiewicz jest dla Jarosława pierwszym krytykiem, z nikim innym autor nie dyskutuje tak żarliwie. Nadieżda Mandelsztam przez związek z aresztowanym Osipem staje się wrogiem Rosji radzieckiej. Prowadzi koczownicze życie i uczy się na pamięć utworów męża, by przetrwały ciągłe rewizje i konfiskaty. Piękna Marusia Kasprowiczowa zostaje panią Harendy, przemienia zakopiański dom w tętniące życiem centrum artystyczne. Prawdziwe historie niezwykłych kobiet, które bardziej niż siebie kochały swoich pisarzy.
„Żona pisarza – kobieta instytucja. Dopilnuje spraw przyziemnych, zamknie drzwi gabinetu, by nie przeszkadzano mu w pracy. Nakarmi, pocieszy, wytrwa na dobre i na złe. A może tak wolimy ją widzieć, zapominając o harcie ducha i osobowości? Oto portrety czterech żon, które zapisały się w historii literatury, odważnie dzieląc los z mężami-pisarzami”.
Sylwia Chutnik
„Romaniuk pisze barwnie, umiejętnie odmierzając humor, ironię, empatię i analizę źródeł. Od lektury trudno się oderwać”.
Malwina Wapińska, „Dziennik. Gazeta Prawna”
Rozmowy z autorem:
Hanna Zielińska, tokfm
https://audycje.tokfm.pl/podcast/21807,Kobiety-ktore-kochaly-pisarzy-Opowiada-Radoslaw-Romaniuk